مقایسه سرور های مجازی، اشتراکی و اختصاصی

با توجه به تنوع محصولات و گستردگی سرویس های ارایه شده در تاژان، در این مقاله برآن شدیم، در رابطه با سرویس های اشتراکی (shared hosting) ، سرور های اختصاصی (Dedicated services) و سرور های مجازی virtual private server (VPS) و تفاوت های میان آن ها توضیحات کاربردی ارائه داده و نیز نکاتی را که نیاز است هنگام تهیه سرور های اختصاصی مجازی در نظر بگیریم به همراه مزایا و معایب هرکدام شرح داده شود.
 
با توجه به این که سرور اشتراکی و سرور مجازی، دو محیط کاملا متفاوت از هم می باشند، لذا نیاز است بطور دقیق مجموعه ای از فاکتورهای مختلف را هنگام سفارش vps در نظر داشته باشیم.
 
سرویس های اشتراکی (Shared Hosting):
در سرویس های اشتراکی، منابع سرور در اختیار کاربران مختلف به اشتراک گذاشته می شود. هاست های اشتراکی، بسیار ارزان تر و راحت تر می باشد و شامل میزان مشخصی از پهنای باند، فضای مورد استفاده، دیتابیس، ایمیل ها و هرآن چه برای مدیریت ساده و کاربرپسند یک سایت و ایمیل ها نیاز است در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.
بطور مثال در شرکت تاژان میزان منابع اختصاص داده شده روی سرویس های اشتراکی ویندوز تاژان و سرویس های اشتراکی لینوکس تاژان طبق پلان های از پیش تعریف شده و ثابت می باشد.
همچنین در سرویس های اشتراکی نیازی به داشتن اطلاعات فنی و دقیق و یا نحوه عملکرد زیر ساخت های سرور نمی باشد. زیر ساخت های مربوطه و پیکر بندی سرورها اعم از (ایمیل سرور، دیتابیس سرور و...) توسط مدیران سرور قبلا انجام شده و مدیریت و پشتیبانی سرور نیز به عهده متخصیص شرکت هاستینگ مربوطه خواهد بود.
اما توجه به این نکته نیز ضروری می باشد که با توجه به این که شرکت تاژان تمامی تلاش خود را به کار خواهد برد تا با ارائه پایه و زیر ساخت های مناسب و نیز با تخصیص منابع بیشتر در سرویس های میزبانی سازمانی و میزبانی اختصاصی رضایت کاربران را فراهم نمایند، امکان کندی و تاثیر پذیری از سرویس های سایر مشترکین روی سرور های اشتراکی دور از انتظار نخواهد بود.
لذا در صورتی که اطلاعات سایت شما بسیار حیاتی بوده و فاکتور سرعت و آپ تایم سایت برای شما بیشتر حائز اهمیت می باشد، انتخاب سرور های مجازی و یا اختصاصی پیشنهاد می شود.
 
سرور اختصاصی مجازی (VPS) چگونه کار می کند:
در سرور های مجازی vps ، هر وب سایت بصورت جداگانه روی فضاهای مجازی مختلف شامل سخت افزار های مستقل و قدرتمندتری قرار می گیرند و نرم افزار های سرور به صورت جداگانه آن ها را مدیریت می نمایند و در نتیجه هر وب سایت روی واحدهای مجازی جداگانه به صورت مستقل و مجزا از سایر بخش ها فعالیت می نماید.
سرور اشتراکی و اختصاصی
با توجه به این که وب سایت های دیگری نظیر وب سایت شما روی سرور مشابه بصورت فیزیکی قرار دارند، سایت شما تنها وب سایتی است که روی واحد مجازی خود قرار داشته و منابع اختصاصی خود (CPU،RAM،میزان فضا و...) را دارد و لذا عملکرد سایرین روی وب سایت شما کوچک ترین تاثیری نخواهد داشت.
 
همچنین با توجه به این که سایت شما روی واحدهای مجازی و بصورت اختصاصی قرار دارد، شما دسترسی root و کامل به سرور جهت مدیریت سایت خود خواهید داشت. اما بصورت فیزیکی شما از سرور فیزیکی و منابع یکسانی با سایر مشترکین سرور مجازی، استفاده می نمایید.
 
مقایسه سرور اختصاصی مجازی VPS و سرور اشتراکی:
بعنوان مثال جهت درک بهتر تفاوت سرور اشتراکی و سرور مجازی، اجازه دهید سرور ها را با املاک مقایسه نماییم.
سرویس های اشتراکی را همانند اجاره آپارتمان در نظر بگیرید که همگی متعلق به یک صاحب ملک (شرکت هاستینگ) می باشند. در این حالت صاحب خانه منابع و فضا های مورد استفاده را از قبیل پارکینگ، استخر، حیاط ، باغچه، راه پله ها و... بین مستاجرین به اشتراک گذاشته است. در سرویس های اشتراکی نیز فضای مورد استفاده، پهنای باند، CPU، RAM و... بین مشترکین به اشتراک گذاشته می شود.
هاست اشتراکی
 
این در حالی است که سرور های مجازی مانند اجاره ویلاهای سازمانی (بطور مثال ویلاهای مختص سازمان خاص در شهر های شمالی کشور) می باشند. شما در عین حال که فضای مشترک با سایرین (بطور مثال آمفی تاتر، رستوران، سینما، سالن های ورزشی و...) دارید، فضای پارکینگ، استخر، حیاط و... متعلق به خود را داشته و مالکیت آنها و کلید مربوطه (دسترسی root) بطور کامل در اختیار شما می باشد.
سرور مجازی
 
مقایسه سرورهای مجازی و سرور های اختصاصی:
در سرور های مجازی VPS، همانند مثال ویلاهای سازمانی شما در عین داشتن فضای اختصاصی، همچنان در منابع با سایرین اشتراک دارید؛ بطور مثال در آمفی تاتر، رستوران، سینما، سالن های ورزشی و... . اما سرور اختصاصی به معنای تهیه یک ویلای کاملا اختصاصی بوده و مالکیت کامل و جامع تمامی منابع و فضاهای مورد استفاده با شما می باشد. شما همچنین می توانید فضای خود را تقسیم بندی نموده و به صورت سرور های مجازی در اختیار دیگر مشترکین نیز قرار دهید.
سرور اختصاصی
 
انتخاب سرور مجازی مناسب:
در وهله اول، توجه نمایید که هنگام تهیه سرور های مجازی VPS بهتر است به این موضوع توجه نمایید که قیمت سرور های مجازی نسبت به سرور های اشتراکی بالاتر و از سرور های اختصاصی مقرون به صرفه تر می باشند. همچنین جهت مدیریت و مانیتور نمودن و نگهداری سرور نیاز به تخصص بیشتری در این زمینه می باشد.
در سرور های اختصاصی مدیریت منابع ، نصب و راه اندازی و پشتیبانی سرور و نرم افزار ها کاملا به عهده شما و شرکت تاژان تنها پشتیبانی سطح یک را روی سرور شما خواهد داشت. در صورت نیاز به پشتیبانی فنی تاژان نیز، می توانید سرویس های نصب و راه اندازی و یا پشتیبانی و نگهداری نیز تهیه نمایید.
هنگام تهیه سرورهای مجازی همواره فاکتور های زیر را مد نظر داشته باشید:
 
فاکتور اول: لینوکس یا ویندوز:
برای شروع، شما می بایست مشخص نمایید که نیاز به محیط لینوکسی دارید و یا ویندوز. در صورت نیاز به سرور لینوکس شما نیاز به تخصص بسیار بیشتری داشته و می بایست با دستورات خط فرمان (Command Line) آشنایی لازم را داشته باشید. در صورتی که نیاز به Asp.net دارید، می بایست سرور ویندوز را انتخاب نمایید.
 
فاکتور دوم: مدیریت و مانیتورینگ :
در سرویس های اشتراکی شما دسترسی کامل root به سرور نداشته و پشتیبانی و مدیریت آن به عهده شرکت هاستینگ مربوطه می باشد
در سرور های مجازی و اختصاصی، شما دسترسی کامل به منابع داشته و مدیریت، مانیتور نمودن و نگهداری از سرور به عهده شما می باشد. در نتیجه نیاز به افراد با تخصص بیشتری در این زمینه می باشد. همچنین جهت راحتی شما، سرویس های مانیتورینگ نیز توسط تاژان ارائه می شود.
 
فاکتور سوم: بکاپ گیری و نگهداری:
بررسی نمایید که پروتکل های مورد استفاده جهت تهیه نسخه پشتیبانی کدامند. همچنین از اطلاعات و سایت های شما به چه صورت می بایست نسخه پشتیبان تهیه شود.
همچنین توجه نمایید که بکاپ گیری و تهیه نسخه بکاپ در سرورهای مجازی به عهده خود شما بوده و در صورت تمایل می توانید از سرویس بک آپ تاژان نیز استفاده نمایید. همچنین می بایست نسبت به مدیریت منابع اضافی و نحوه عملکرد سیستم اقدام نمایید.
 
فاکتور چهارم: تنظیمات سرور و ویژگی ها:
تنظیمات صحیح وسرور نقش بسیار مهمی را روی سرعت و عملکرد سایت دارد. برآورد میزان مصرف RAM و یا Disk Size از فاکتور های حیاتی در سرور های مجازی هستند. همچنین شما می بایست اطلاعاتی در رابطه با کیفیت فیزیکی سرور کسب نمایید و ترجیحا سرور مجازی خود را از شرکت های معتبر و با ظرفیت بالای منابع تهیه نمایید.
 
فاکتور پنجم: میزان فضا و RAM مورد استفاده:
میزان فضای مصرفی و RAM مورد نظر را برآورد کنید.. بطور مثال در پلان اول سرور مجازی تاژان، میزان فضای RAM 512 مگابایت در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه روی سرور های ویندوز تنها حدود 512 مگابایت توسط خود سیستم عامل مصرف می شود، لذا روی پلان اول سرور مجازی تاژان بهتر است از سيستم عامل لينوکس استفاده گردد.
 
 
فاکتور ششم: انتقال اطلاعات:
محدودیت های انتقال داده را همواره در نظر داشته باشید و راه حل های بعدی را هنگامی که با مشکل اضافه مصرف روی پهنای باند مواجه شدید، در نظر داشته باشید. در برخی شرکت ها محدودیت های خاصی روی آن اعمال می شود. خوشبختانه در شرکت تاژان، امکان تهیه پهنای باند بیشتر در صورت نیاز می باشد و می بایست نسبت به ریست کردن سرور پس از تهیه آن اقدام نمایید.
 
فاکتور هفتم: توزیعات و ورژن مختلف سیستم عامل:
با توجه به این که در شرکت تاژان نسخه های متفاوت سیستم عامل های لینوکس و ویندوز ارائه می شود، انتخاب نسخه مناسب سیستم عامل مهم است.
بطور مثال در شرکت تاژان ، توزیع های مختلف سیستم عامل های لینوکس به شرح زیر است:
Centos, debian, fedora, suse, Ubuntu, scientific, Wondeshare LiveBoot
 
فاکتور هشتم: تعداد IP های مورد نیاز:
تعداد IP های مورد نیاز جهت راه اندازی سرور های مورد نیاز را برآورد نمایید و بررسی نمایید در صورت وجود محدودیت تعداد IP ها، هزینه تهیه IP اضافه چقدر خواهد بود.
 
فاکتور نهم: تعداد هسته های CPU :
تعداد هسته های CPU مورد نیاز جهت راه اندازی سرور های مورد نیاز را برآورد نمایید. جهت راه اندازی game server، سرور مخصوص بازی مسلما نیاز به تعداد هسته های CPUبیشتری می باشد.
 

آیا این پاسخ مفید بود؟

خوانده شده

هاست چیست؟

همانطور که می دانید جهت داشتن وب سایت شما می بایست در ابتدا نام دامنه خود را مشخص نموده و سپس...

از بین بردن بدافزارها از جوملا

از آنجا که بسیاری از برنامه ها و اپلیکیشن های از پیش طراحی شده نظیر جوملا، برای بدست آوردن ظاهر...

مدیریت پروژه ها به سبک ترلو (trello)

ترلو ( Trello ) چیست اغلب اپلیکیشن هایی که در رابطه با مدیریت وظایف طراحی شده اند معمولا یا...

افزونه KeeFox

همانطور که پیشتر در مقاله keepass چیست و چگونه کار می کند؟ اشاره شد، امنیت رمزهای عبور و به...

آموزش گوگل آنالیتیک (Google Analytics)

اگر شما در حال راه اندازی یک وب سایت هستید، قطعا به نرم افزارهایی جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات ورودی...