فروش ویژه : ثبت دامنه آی آر IR پنج ساله فقط 25 هزار تومان سفارش آنلاین/ تحویل آنی
فروش ویژه : ثبت دامنه دات کام COM فقط 169 هزار تومان سفارش آنلاین/ تحویل آنی (بهترین پیشنهاد)
فروش ویژه : 1500 مگابایت هاست ابری به همراه SSL رایگان ماهیانه فقط 15 هزار تومان مشاهده مشخصات و پلن ها

چگونه کارها و زمان خود را مدیریت کنیم؟

این روزها برای هر فردی مدیریت زمان بسیار مهم است و همه در تلاشند تا از زمان خود استفاده بهینه کنند، اما گاهی پیش میاید که از برنامه و زمان بندی هایمان عقب میمانیم و احساس کمبود وقت میکنیم، گاهی نیاز است تا کارهایمان با سرعت بیشتری انجام شود یا به طور مثال در محل کار باید کاری در زمان مقرر تحویل دهیم، اما سوالی که پیش میآید اینست که چگونه کارهای خود را با سرعت بیشتری انجام دهیم؟
در این حالت میبایست توانایی این را داشته باشید که از زمانتان بیشترین استفاده را نمایید و جلوی هدر رفت زمان را بگیرید تا کارهای خود را تا جای ممکن سریع و همچنین به درستی و بدون خطا انجام دهید، این کار با کمی دقت و توجه و البته اراده کافی ممکن خواهد شد.
در ادامه با ما همراه باشید تا راهکارهای ارائه شده را بررسی کنیم.
 
1- لیستی از کارهایی که باید انجام دهید را تهیه نمایید:
در ابتدا به درستی باید بدانید که چه کارهایی را باید انجام دهید و از انجام دادن آنها وحشت زده نشوید، حتی اگر در حال حاضر انجام دادن آنها به نظر بسیار طولانی و دلهره آور باشد همچنین میتوانید کارهایی که طولانی هستند را به بخشهای کوچک تر و قابل اجرا تقسیم کنید.
 
2- تا جای ممکن لیستی که تهیه کرده اید را کوتاه نمایید:
بررسی کنید که آیا در لیستتان موردی وجود دارد که بتوانید از آن صرفنظر کنید و آن را انجام ندهید ؟ آیا میتوانید از شخصی کمک بگیرید؟ آیا در لیستی که تهیه کرده اید موردی وجود دارد که بتوانید با کمی تاخیر آن را انجام دهید مثلا بعد از انجام دادن کارهای ضروری تر؟ آیا راهی وجود دارد که بتوانید کارهایتان را سریعتر انجام دهید؟ و در آخر ببرسی کنیدکه میتواند برای کاری که قصد انجام دادن آن را دارید زمان بیشتری را درخواست نمایید؟
سپس تا جای ممکن کارهایی که وقت شما را هدر میدهند یا زیاد ضروری نیستند را به انتهای لیست خود اضافه نمایید یا در صورت امکان به صورت کامل از آنها صرفنظر کنید تا زمان کافی برای انجام کارهای مهم تر داشته باشید.
 
3- اولویت های کاری خود را یافته و آنها را یادداشت نمایید:
به طور کلی ممکن است هر شخصی یکسری وظایف یا کارهای خاصی برای انجام دادن داشته باشد که نسبت به بقیه موارد اولویت و ضرورت بیشتری داشته باشند و بسیار مهم است که شما بیشتر تمرکز خود را در ابتدا روی انجام دادن کارهای ضروری و مهمتر بگذارید.
یک روش برای پی بردن به اولویت هایتان توجه داشتن به تاثیر و نتیجه انجام دادن یا پیامد انجام ندادن آن کار میباشد، با در نظر گرفتن این مورد به میزان اهمیت هر یک از کارهای موحود در لیستتان پی خواهید برد.
 
4- مهلتی که برای انجام دادن هر کاری دارید را در نظر بگیرید و آن را یادداشت نمایید:
با توجه به اهمیت هر کدام از کارهایتان و هدفی که از انجام دادن آن دارید و نتیجه ای که انجام دادن آن برایتان خواهد داشت زمانبندیتان را انجان دهید و کارها را اولویت بندی کنید و مارهای مهم و ضروری تر راپیش از بقیه انجام دهید.
 
5- لیستی از انگیزه هایی که برای انجام کارهایتان دارید تهیه نمایید:
انگیزه و هدفی که برای انجام دادن هر کاری دارید را یادداشت نمایید، نکته ی حائز اهمیت اینست که میبایست آنها را به صورت مثبت شرح دهید، به عنوان مثال گرفتن نمره خوب در کلاس یا ارتقا شغلی و .... هرگز اهداف و نتایج را به صورت منفی شرح ندهید، به عنان مثال از دست ندادن مشتری ها، یا در دردسر نیافتادن و ... پس تا جای ممکن روی نتایج مثبت کارتان تمرکز نمایید.
انگیزه ی شما میبایست مانند سوخت و نیروی محرکه ای باشد که شما را رو به جلو هدایت کند و باعث تلاش بیشتر شما در ادامه مسیر و رسیدن به هدفتان گردد.
 
6- قدم اول را بردارید و شروع به کار کنید:
بدانید که سختترین مرحله همین شروع کردن میباشد پس با قدرت هرچه تمام تر و هرچه سریعتر قدم اول را بردارید.
اگر شروع کردن کاری برایتان سخت است هر کار حتی کوچکی که شما را در انجام دادن آن کمک میکند انجام دهید، در نظر داشته باشید شروع کردن به انجام کاری حتی اگر بسیار کم و جزئی باشد از انجام ندادن آن کار بسیار مفیدتر است، پس همین حالا و در حد توانتان شروع به انجام دادن آن کنید.
 
7- تا حد ممکن سریع و موثر کارتان را انجام دهید:
پس از شروع و برداشتن اولین قدم تاجای ممکن کارهایتان را سریع انجام دهید، برای این کار نیاز است به حد کافی روی کاری که انجام میدهید تمرکز داشته باشید و عواملی که باعث برهم خوردن تمرکز و توجه تان میشود را حذف نمایی.
نکته ی مهم قابل توجه اینست که در سرعت انجام دادن کارهایتان میباید تعادل را رعایت نمایید، کارهایتان نباید به حدی سریع باشد که باعث اشتباه گردد، زیرا در اینصورت باید زمانی را نیز برای جبران اشتباه صرف کنید و عملا نه تنها در استفاده از زمانتان صرفه جویی نکرده اید بلکه آن را هدر داده اید.
 
8- به حد کافی استراحت داشته باشد:
نسبت به زمانی که برای به پایان رسیدن کارتان دارید، زمان های کوتاهی در بین کار کردن را برای استراحت در نظر بگیرید، به عنوان مثل برای انجام دادن پروژه ای که چند روز زمان میبرد نیاز است که به اندازه ی کافی خواب و استراحت داشته باشید تا در طول این چند روز انرژی و تمرکز کافی داشته باشید.
یا برای کاری که در طول روز میخواهید انجام دهید، به ازای هر چند ساعت چند دقیقه به خودتان استراحت دهید و همچنین به اندازه ی کافی آب بنوشید، و چنانچه کاری که انجام میدهید کم تحرک است، در طول روز چند بار حرکات کششی انجام دهید، استراحت های کوتاه بازدهی و عملکرد ذهن شما را برای ادامه ی کار بهبود میبخشد.
اما توجه به چند نکته در این بین ضروری میباشد:
  • استراحت های خود را به قدری طولانی نکنید که تمرکز و نیروی محرکه تان در جهت انجام فعالیت از دست برود، به جای این که برای استراحت هایتان مکررا برنامه ریزی کنید، کافیست زمانی که احساس کردید به استراحت نیاز دارید زمانی را برای آن در نظر بگیرید.
  • چنانچه در حال انجام دادن کارهای گروهی میباشید، استراحت های کوتاه بین کار میتواند باعث تعاملات مفید بین شما و همکاران شود به طور مثال میتوانید برنامه ای که برای انجام دادن کاری گروهیتان داشتید را مرور کرده و با توجه به پیشرفت کار، در صورت نیاز تغییراتی را در برنامه ریزیتان ایجاد نمایید و یا کار برنامه ریزی بهتری انجام دهید.
 
9- در انجام کارهایتان تمرکز و نظم باشید:
در حین انجام دادن کار به حد کافی تمرکز داشته و مداوم و پیوسته کارهایتان را انجام دهید و مصمم و استوار باشید، توجه به این نکات به طرز موثر و چشمگیری در پیشبرد کارهایتان موثر خواهد بود.
چنانچه به اندازه کافی تمرکز ندارید و یا تمرکز خود را از دست داده اید، سعی کنید به سرعت علت آن را متوجه شوید.
دقت کنید که آیا اهدافتان به اندازه کافی مشخص و واضح است؟ آیا نیاز به کمک و راهنمایی افراد دیگر دارید؟ آیا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟ آیا در مورد خاصی مشکل دارید؟ آیا نقشه و برنامه ای که دارید و کاری که در حال انجام دادن آن هستیددر راستای اهدافتان است یا با آنها در تضاد است؟
توجه و پاسخ دادن به این سوالات مفید خواهد بود.
 
10- پس از به پایان رسیدن کارتان خودتان را تشویق کرده و مقداری استراحت کنید:
پس از آنکه کارهایتان را با موفقیت به پایان رساندید و آنها را بصورت کامل انجام دادید، خودتان را تشویق کرده و احساس سرخوشی داشته باشید و به خودتان افتخار کنید و به محض به پایان رسیدن کارتان به خودتان کمی استراحت دهید، این کار از نظر رونی تاثیر بسیار خوبی بر عملکردتان و انجام دادن کارهای پیش رویتان خواهد داشت.
 

آیا این پاسخ مفید بود؟

خوانده شده

سئو (SEO) چیست؟

شاید در نگاه اول کلمه ی سئو و عمل به مفهوم آن بسیار مبهم و دشوار به نظر آید اما در واقع ساده تر...

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست ؟

سیستم مدیریت محتوا (CSM) برای موفقیت اکثر قریب به اتفاق وب سایت ها و اینترانت ها (شبکه های داخلی)...

چگونه يک کلمه عبور امن انتخاب کنيم

همانطور که میدانید پسوردهای حساب های کاربری، ایمیل ها و... ، سد دفاعی در برابر هکرها و یا هر...

دستورات کاربردی htaccess

فایل htaccess چیست؟ همانطور که در مقاله htaccess چیست توضیح داده شد، .htaccess فایل های...

چگونه مطالب در سایت وردپرس قرار دهیم

در وردپرس قرار دادن مطالب در سایت بسیار ساده تر از آنچه شما تصور می نمایید، می باشد. در این بخش...